pilotní apartmánový dům je konečně ve výrobě:)
konečně jsme vyřešili poslední tři-čtyři technické detaily prvního apartmánového domu
obnovili jsme původní okenní otvory na objektech veřejné i lázeňské části kavárny - jedno z nejhezčích míst resortu
odklízíme hromady různého šrotu ze 6000 m2 hal a místností
s architekty a Oreou jsme zrevidovali "vítací místnost" - novou recepci jsme přemístili na místo původní vrátnice a pohodlně pojme až 50 lidí
brzy otestujeme čištění povrchů interiérů tryskáním suchým ledem, technologicky i cenově sice náročná, ale účinná a šetrná technologie
demontovali jsme a odstranili veškeré zbytky potrubí, kabeláže apod
k recyklaci jsme odvezli přes 120 tun starého poctivého železa
otevřeli jsme se městu - zmizely všechny ploty, zůstaly tři brány, které na noc poctivě symbolicky zamykáme;)
otevřeli jsme úžasné výhledy do údolí a prosvětlili celý areál
nálety jsme zpracovali na štěpku, pro udržitelnou energii v nedaleké teplárně
zkultivovali jsme pozemky a vzniká nádherný park, těšíme se na výsadbu dřevin, většinou jehličnanů různých druhů a velikosti
čeká nás vyčištění dvou velkých rybníků a třetí menší vodní nádrže
odstranili jsme poškozené zdivo skladu a garáže, kde bude letní grill
připravujeme pozemek pro instalaci zemních vrutů pilotního domu
s architekty a Oreou ladíme poslední detaily budoucích provozů
zahájili jsme oficiální prodej apartmánů
podepsali smlouvu se zahraničním dodavatelem apartmánů
úspěšně jsme ukončili neveřejný předprodej apartmánů
provedli jsme tlakové a tahové zkoušky podloží pro založení stavby na ocelových zemních vrutech (výsledky 2,5x nad normou:)
s OREA Hotels & Resorts jsme podepsali smlouvu na 20 let:)
na projekt je vydané stavební povolení
tovární areál je v našem vlastnictví a ve velmi dobrém stavu
geofyzikálními průzkumy a archivem potvrzené termální podzemní zvodně
zpracovaná studie proveditelnosti od KPMG
architektura a design od mezinárodně oceňovaného BALBEK bureau
inženýring a technický dozor investora provádí SVS Malé Svatoňovice
hotelový provoz bude řídit OREA Hotels & Resorts
právní záležitosti řeší advokátní kancelář Glatzova & Co.
podepsali jsem PR s AS Media
máme hotové stavební průzkumy, demontáž strojního zařízení a mnoho dalších nezbytností
proces konverze areálu potrvá 15 měsíců, zahájen byl na podzim 2024
FACTORYARD1842 - investor a vlastník resortu
Dušan Barnáš, MBA - Zakladatel a jednatel společnosti, autor projektu
Dipl. Ing. Markéta Hrabánková - Partner
BALBEK bureau - architektura a design, MgA. Mariia Kozachuk - Šéfarchitekt
OREA Hotels & Resorts - resort management, Petr Frýdl - Development Manager
Glatzova & Co. - právní zastoupení, JUDr. Martin Dančišin - Partner
AS Media - PR a správa sociálních sítí, Mgr. Aneta Stolzová - Managing director
SVS - inženýrská činnost a TDI - Miloš Haase, Ing. Daniel Haase
KPMG ČR - Studie proveditelnosti
Historickému industriálnímu areálu nedáváme nový obal, nic nerekonstruujeme ani nebouráme. Všechny nové funkce přizpůsobujeme stávajícím dispozicím původních objektů, a pouze je vybavíme špičkovými technologiemi, novými sítěmi atd.
U dostavby nových hotelových ubytovacích kapacit použijeme jako tepelnou izolaci obodových zdí slaměné balíky a v interiérech hliněné omítky pro zajištění ideálního vnitřního mikroklimatu. Tyto tradiční myteriály byly použity na mnohonásobně oceněné rodinné domy, např. Straw bale Haus (Rakousko), Strohhaus (Německo) a celá řada dalších. Tento přírodní stavební materiál byl použitý také na stavbu Maya Boutique Hotel & Spa ve švýcarských Alpách a funguje skvěle! Tuto a mnoho dalších staveb ze slámy realizoval (a nás silně inspiroval) švýcarský architektonický ateliér pro udržitelný rozvoj a ekologickou výstavbu - Atelier Schmidt. Nové objekty budou dobře korespondovat s hmotou naší staré továrny.
REDEFINICE ROLE
Hlavním filtrem architektonického řešení konverze tohoto historicky cenného industriálu je přímočarý respekt k charakteru lokality, nezbytný pro symbiotickou koexistenci malého a trochu "zvětralého" města s až dekadentním luxusem špičkového design resortu. Tato nová kvalita do svého okolí přímo vroste a povýší jej na svou úroveň. Autentická a přirozená patina okolí pak bude vnímaná jako charakteristická pro danou oblast - malá půvabná náměstíčka, kde jen málo domů svítí novotou, ale chodníky jsou zametené, čisté a zeleň vždy upravená - vizuálně velmi příjemná a působivá kombinace. Respektováním rázu města v podstatě měníme jeho nedostatky v pozitiva. Vtahujeme jej do děje a současně rozšiřujeme vliv resortu. Jeho specifický luxus necháme „přetéct“ za hranice vlastního areálu. Ten se ve vrstvách rozvine v „barevné“ mikroměsto, které dá do popředí člověka, lidi a poskytne jim tak mnohem více prostoru, než umí jen samotné budovy – a to už zní trochu jako „architektura bez hmoty", což nás baví.
ADAPTACE MÍSTO REKONSTRUKCE
Nehistorizujeme (neusilujeme o původní podobu), nestylizujeme (do nové architektury), ani nerenovujeme. To vše by znamenalo provést rekonstrukci obvyklými stavebními technologiemi, které by narušily autentické charisma areálu. Obnovené budovy by působily nepatřičně a rušivě. Nebudeme je tedy rekonstruovat, necháme jim dlouholetou patinu, autentický vzhled. A do původních objektů jen vložíme nejnovější technologie.
Jde nám o zachování genia loci i autenticity v širším významu. Je důležité, jaká je fabrika teď, dnes. Nesnažíme se ji dogmaticky „očistit od nánosů minulosti“ a následně sjednotit do „jediné správné“ formy, jak možná diktují současné trendy. Proč mazat jakoukoli část života fabriky? Stopy času jsou skutečné, autentické, není důvod je cenzurovat. Respekt k celé historii fabriky souvisí také s potřebou nenarušit její extrémně silné a pozitivní charisma.
Dispozice stávajících objektů neměníme, naopak jim přizpůsobujeme všechny nové funkce. Tento obrácený postup znamená podstatně méně stavebních zásahů, žádné bourání, žádný nový beton. Funguje to skvěle a navíc zanecháváme z dlouhodobého hlediska jen minimum vlastních stop.
V roce 1842 byl Františkem Gaberlem založen tzv. „americký“ mlýn na mletí obilí, poháněný parním strojem. V roce 1845 byl mlýn zrušen a v jeho objektech byly instalovány – při zachování parního pohonu – přádelní stroje z anglického Leedsu, tím vznikla přádelna lnu – první svého druhu v Rakousko-uherské monarchii. Výroba byla v roce 1989 ukončena po více než 150-ti letech provozu.
Výrazná koncepční odlišnost této továrny od všech ostatních textilek je způsobena umístěním a dispozicemi díky mlýnskému původu. Stojí u lesa, na kopci s krásnými výhledy, nikoli v údolí u řeky nebo hlavní silnice uprostřed města. Vše uvnitř areálu podléhá určité geometrické symetrii, s vodními nádržemi a parkovými úpravami, což evokuje jakési mikroměsto, s přirozenými "náměstíčky", chodníky a zónami, to vše vytváří příjemně uklidňující "nedělní" atmosféru. Člověk se zde cítí dobře, fabrika je doslova předurčena pro novou roli – poskytovat lidem klidné, kultivované, a inspirativní zázemí, plné pozitivních smyslových a emocionálních vjemů.
V rámci "Národní strategie regenerace brownfieldů ČR" byla továrna zařazena mezi nejvýznamnější průmyslové brownfieldy královéhradeckého kraje.